I dag, kl. 21

10.8°C  3.8m/s
I morgen, kl. 15

15°C  3.6m/s

– Bydelspolitikerne svikter sine egne



Naboene til Skiparviken-utbyggingen reagerer kraftig på at bydelsstyret uttalte seg om planene uten å kjenne naboenes protester.


Klikk for større bilde
 - Laila Borge
SKUFFET: Eline Berle, Gry Kjersti Vreim, Veslemøy Vreim, Piers Forman, Jan Øystein Berle og Elin Årstad er blant naboene som fortviler over bydelsstyrets høringsinspill. (Foto: Laila Borge)
Foto: Laila Borge


Publisert: 26. jan. 2010, 13:25
Oppdatert: 26. jan. 2010, 13:25


Forrige uke hadde Fana bydelsstyret planforslaget for Skiparviken boligområde oppe til behandling. Et flertall bestående av Høyre, KrF og Frp ga i høringsuttalelsen sin tilslutning til planene, som de roser som «godt gjennomtenkt både planmessig og estetisk».

Dagen før møtet var bydelsstyret på befaring til Skiparviken. Utbygger var representert under befaringen og holdt deputasjon på møtet. Beboere i Hopsåsen, som får de planlagte blokkene i sitt eget nabolag, var ikke representert.

De har engasjert seg sterkt mot planene, men var ikke klar over at saken var oppe til behandling i bydelsstyret. Etter å ha fått vite at bydelsstyret gikk inn for planene i sin uttalelse, føler de at bydelsstyret har fått saken skjevt fremstilt.

- Ingen av våre motforestillinger har kommet frem for bydelsstyret. Bydelsstyret bør reflektere synet i befolkningen, men dette er et grelt eksempel på det motsatte, sier Piers Forman og Jan Øystein Berle.

Mange motargumenter

- Vi har kraftige motforestillinger mot denne planen. Det er mange ulike motargumenter, sier Piers Forman, en av initiativtakerne bak en velforening som ble stiftet forrige gang det ble lagt frem planer for Skiparviken.

Han har nå tatt opp igjen engasjementet, og har samlet inn 155 underskrifter for et høringsinnspill imot utbyggingen. I tillegg har det kommet inn 29 andre innspill, deriblant to fra utlandet.

– Merknadene går på prosjektets omfang, volum, høyde og forholdet til Troldhaugen, opplyser seksjonsleder Finn Wetteland i etat for byggesak og private planer.

Piers Forman og Jan Øystein Berle, som også har sendt et eget innspill, peker på Troldhaugen som det viktigste motargumentet.

– Jeg har mange utenlandske gjester, både gjennom jobben og privat. Det er vanligvis tre ting de har hørt om i Bergen. Det er Bryggen, trehusbebyggelsen i Sandviken, og Troldhaugen.

Denne utbyggingen vil gjøre at Troldhaugen blir langt mindre interessant å besøke, mener Berle.

Videre tror de at rundt 140 nye boenheter i Skiparviken i tillegg til de kommende boligene på Ramstad gård og Skjoldnes, vil gi en kraftig trafikk-økning i Sundts veg. De tror det vil føre til at krysset på Nesttun passerer grensen for hva det kan tåle.

– Dette er også en av de siste grønne lungene vi har igjen i området. Da jeg var liten, var en av de beste slalåmbakkene våre i Skiparviken. Det har vært glemt i noen år på grunn av at vi har hatt Ramstadmarken, men nå som Ramstad gård blir bebygget, er det ekstra viktig å ta vare på Skiparviken, sier Berle.

Sperrer utsikt

Beboerne i Hopsåsen reagerer også på prosjektets omfang og størrelse.

– Det er helt uforståelig at det skal kunne bygges slike monsterblokker i et gammelt villastrøk som dette, sier Forman og Berle. Dersom hensikten er å fortette langs bybanen, føler de at dette prosjektet bommer.

– Det er 1,5 kilometer fra Nesttun, og det er en bratt bakke opp fra Skiparviken. Folk flest kommer nok til å bruke bilen, enten til Nesttun eller til sentrum, sier de.

Den som kommer aller nærmest blokkene, er Gry Kjersti Vreim.

– Da vårt hus ble bygget i 1996, måtte det senkes mange meter for ikke å ta utsikten fra husene bak. Nå kommer vi til å havne nedi et hull. Det hadde jeg aldri trodd da jeg kjøpte huset i 2003. Da undersøkte jeg med kommunen, og den gang var det veldig strenge føringer for eventuell ny be-byggelse i området, sier hun.

Også hun reagerer på at bydelsstyret har uttalt seg positivt om planene uten å snakke med naboene.

– Om noen skulle reagere på dette, så burde det være de. De bor ikke så langt unna selv, og burde absolutt ta hensyn til oss som bor her og allerede har investert i dette området, sier hun.

Tar selvkritikk

Flere bydelsstyremedlemmer som Fanaposten har snakket med, uttrykker at de synes det er trist at naboene ikke var oppmerksomme på saksbehandlingen i bydelsstyret. Bydelsstyremøtet var annonsert på vanlig vis i Bergens Tidende og Fanaposten, men ingen av naboene hadde fått med seg disse annonsene.

– Hadde jeg visst om misnøyen blant velforeninger og beboere, ville jeg bedt om en utsettelse av saken da jeg så at ingen naboer var til stede på møtet. Kanskje burde vi uansett ha skjønt at det var synspunkter som manglet. Medieomtalen av denne saken tilsier jo at det er et stort engasjement rundt dette, og vi er vant til at parter med mot-forestillinger uttaler seg i reguleringsplansaker, sier Atle Grimstad (A).

Han tar selvkritikk og føler han var for bakoverlent under behandlingen av saken.

- Jeg vil nå be om at bydelsstyret i større grad bruker folkemøter i slike saker. Fana bydelsstyre har en stor kultursal nå, og mulighet for å legge frem slike saker for folk, sier han.

Også Leif S. Jacobsen (KrF) mener at bydelsstyret kunne gjort mer.

- Jeg er prinsipielt av den oppfatning at bydelsstyret har som oppgave å formidle innbyggernes initiativ og interesser. Oppsitterne har hatt full anledning til å legge dette frem for oss, men jeg vil ikke laste inn- byggerne for at de ikke hadde fått med seg at denne saken skulle behandles. Vi i bydelsstyret burde nok vært mer årvåkne, sier han.





Abonner på Bergens Tidende



Bildegalleri
vis alle


Slik kan du bidra

Skriv til oss om ting som skjer der du bor! Du treffer oss på tips@fanaposten.no















Mitt sted
 
   Nyhetsarkiv

 
   
           
Redaktøransvar Ansvarlig redaktør: Ståle Melhus
Copyright © Fanaposten
Ø. Nesttunveien 6, pb.374 Nesttun, 5853 Bergen
Telefon: 55 11 80 10, fax: 55 11 80 11
E-post: tips@fanaposten.no
Tips Fanaposten