I dag, kl. 21

10.8°C  3.8m/s
I morgen, kl. 15

15°C  3.6m/s

Uforglemmelig akefest



Vinteren er ikke tiden da du er oftest ute og snakker med naboen. I Grimseidåsen bestemte Jan Erik Johannessen seg for å gjøre noe med det.





Publisert: 22. jan. 2010, 10:46
Oppdatert: 22. jan. 2010, 14:27


Nå har naboene i Grimseidåsen fått noe å snakke om i lang tid fremover. Tvers gjennom nabolaget går det nemlig en drøm av en akebakke. Hver gang snøen legger seg i veien må bilene stille seg i andre rekke. Da er det akende barn som skal få boltre seg på brettene sine.

Ideen om en akekonkurranse for både små og store kom som lyn fra klar vinterhimmel. Johannessen jobber på Fana stadion og hadde derfor små problemer med å skaffe effekter som startnumre, seierspall og tidtakerutstyr. Resten av arrangementet ble til takket være stort engasjement fra stadig flere naboer.

– Det er sjelden vi har en slik vinter som dette. Når det er kaldt og glatt ute blir det fort slik at vi voksne går lite ut, og treffer vi naboen, så blir det bare til at vi hilser kort på hverandre. Derfor er det ekstra kjekt å kunne gjøre noe sammen på denne årstiden, sier Johannesen.

Liker fart
I toppen av akebakken sitter en gjeng av høyst variabel alder og venter på å slippe seg utfor. Noen aker alene, andre med to generasjoner på samme akebrett. Langt der nede kan de skimte målområdet som er utstyrt med et stort banner, seierspall og forventningsfulle naboer.

– Det er viktig å sparke godt ifra. Det vanskeligste er å få fart i begynnelsen. Når du kommer et stykke ned går det veldig fort, sier Marthe Rogde, Martine Monsen, Solveig Mildestveit og Daniel Rogde, fire unge og erfarne akere. Marthe hadde først ikke tenkt å delta, men da hun likevel gjorde det, gjorde hun det til gangs.

– Jeg har nytt akebrett og var litt nervøs for å være med. Etter litt tvang ble jeg med likevel. Det gikk veldig fort. Trikset er å bøye seg langt fremover, sier Rogde som fikk en 2. plass i konkurransen.

Stor suksess
Over anlegget ljomer Aha-låten «Take on me». I målområdet serveres det kakao og sjokoladekake. Akekonkurransen er like mye fest for grendalaget som innbitt konkurranse. Hele nabolaget ser ut til å være i sving. Når alle har kommet i mål er det premieutdeling og utlodning av premier etter startnummer.

– Dette må sies å være stor suksess. Nesten alle naboene er samlet og storkoser seg. Nå satser vi på at dette skal bli tradisjon, sier Per Kjellstad, en av mange ivrige voksne som fikk opp stemningen i målområdet.

Nærmere 50 påmeldte er langt mer enn hva initiativtakeren hadde våget å håpe på.

– Dette har gått over all forventning. Jeg håpte på at kanskje 10-20 ville stille opp. Ting blir jo en tradisjon når det har skjedd to ganger, så jeg er ikke i tvil om at vi skal få dette til igjen, sier Jan Erik Johannessen.





Abonner på Bergens Tidende



Bildegalleri
vis alle


Slik kan du bidra

Skriv til oss om ting som skjer der du bor! Du treffer oss på tips@fanaposten.no















Mitt sted
 
   Nyhetsarkiv

 
   
           
Redaktøransvar Ansvarlig redaktør: Ståle Melhus
Copyright © Fanaposten
Ø. Nesttunveien 6, pb.374 Nesttun, 5853 Bergen
Telefon: 55 11 80 10, fax: 55 11 80 11
E-post: tips@fanaposten.no
Tips Fanaposten